Selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek w poniedziałek przedłużył kontrakt z PZPN i będzie prowadził kadrę do końca 2021 roku. Szkoleniowiec biało-czerwonych od początku ma swoich zwolenników i krytyków. Postanowiliśmy wskazać plusy i minusy dotychczasowej kadencji trenera.
NA PLUS
Wyniki
Reprezentację w ostatnich eliminacjach często można było krytykować za styl, ale nie za brak wyników. Brzęczek osiągnął cel i wywalczył awans na mistrzostwa Europy. Biało-czerwoni zagwarantowali sobie wyjazd na turniej na dwa mecze przed końcem eliminacji, jako jedna z pierwszych drużyn. Z dziesięciu spotkań drużyna wygrała osiem i przegrała zaledwie jedno. Zdobyła 25 punktów na 30 możliwych.
Odmłodzenie drużyny
Wpuszczenie "świeżego powietrza" do szatni było jednym z wyzwań postawionych przed Brzęczkiem. Selekcjoner wywiązał się z tego zadania. Zaufał Arkadiuszowi Recy, za co kilkukrotnie był krytykowany, bo ten miał problemy z grą w klubie. W eliminacjach, zwłaszcza w ostatnich spotkaniach, Reca okazał się jednak ważną postacią i nie zawodził. Za kadencji Brzęczka coraz więcej w zespole zaczęli znaczyć m.in. Krystian Bielik i Sebastian Szymański. Selekcjoner postawił również na Krzysztofa Piątka. Biorąc jednak pod uwagę formę, w jakiej w sezonie 2018/19 był snajper, grzechem byłoby nie skorzystać z jego dyspozycji.
Gra w obronie
W Lidze Narodów gra biało-czerwonych w defensywie wyglądała słabo. Tamte spotkania miały jednak przygotować zespół do eliminacji Euro. W meczach kwalifikacyjnych drużyna Brzęczka w obronie spisywała się bardzo solidnie. Pięć goli straconych w dziesięciu spotkaniach to bardzo dobre świadectwo dla organizacji gry. Polacy aż siedmiokrotnie w starciach eliminacyjnych zachowali czyste konto.
NA MINUS
Styl gry
Niewiele było meczów, w których Polacy zagrali bardzo dobrze. Zespołowi brakowało powtarzalności praktycznie od początku kadencji Brzęczka. Przykładem jest jego debiut w Lidze Narodów i starcie z Włochami. Biało-czerwoni po znakomitej pierwszej połowie, w drugiej grali już gorzej. W eliminacjach po wysokiej wygranej z Izraelem kadra kompletnie rozczarowała i przegrała ze Słowenią. Zespół często męczył się z rywalami, w składzie których nie było wielu klasowych zawodników. A w zasadzie zawsze było ich mniej, niż w drużynie Brzęczka.
Zamieszanie z systemem gry
Dla Brzęczka przestrogą miała być końcówka kadencji Adama Nawałki, który próbował wdrożyć ustawienie z trójką obrońców. Nowy selekcjoner postanowił eksperymentować w meczach Ligi Narodów i w starciach z Włochami i Portugalią stawiał na system 4-3-1-2. Pomysł z kilkoma środkowymi pomocnikami okazał się nietrafiony. Kadra w tych meczach grała lepiej dopiero w momencie, gdy Brzęczek wprowadzał na boisko nominalnych skrzydłowych. Trener stracił kilka spotkań na eksperymenty taktyczne, które nie wypaliły. Zamiast odpowiedzi, pojawiały się kolejne znaki zapytania. W efekcie przed eliminacjami Euro trener wrócił do sprawdzonych już schematów.
Relacje z mediami
Wybranie niezbyt doświadczonego trenera na selekcjonera od początku budziło kontrowersje w mediach. Brzęczek nie pomagał sobie kolejnymi wypowiedziami. – Jeśli zawodnicy wracają do klubów i strzelają gole, to tylko świadczy o tym, że wykonujemy dobrą pracę w reprezentacji. To zawsze kwestia spojrzenia na sytuację – powiedział szkoleniowiec w październiku 2019. – Jeżeli wstanie pewnego dnia i coś mu przeskoczy w głowie, to będziemy mieli zawodnika, którego będą nam zazdrościć wszyscy na świecie – to z kolei słowa Brzęczka na temat Piotra Zielińskiego. Wydaje się jednak, że to rolą właśnie selekcjonera jest "przestawienie" czegoś w głowie swojemu piłkarzowi...
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.